Iga päev langeb maale päikeselt energiakogus, millest maa-asukale jätkuks 27 aastaks…
Kasutame sellest ära vaid ühe protsendi!!!
Päikesepaneelid Eestis. Arvamine, et meil on liialt vähe päikesevalgust kasutamaks päikesekütet või toota elektrienergiat, ei ole kuidagi tõsiseltvõetav! Probleemne aeg on ehk November, Detsember ja Jaanuar, kui soojaenergiat tootvad paneelid suhteliselt “külmaks” jäävad. Samas elektrit tootvad paneelid aga töötavad ka sel ajal probleemideta. Kuigi nad oma nominaalvõimsust ei saavuta võib nendele kindel olla, et mingi koguse elektrit nad on suutelised tootma. Tänu elektrit tootvate paneelide hinnalangusele ja valminud mikrotootja liitumistingimustele, on meil kõigil võimalus toota majapidamisele vajalik energiakogus ise. Soojusenergiat tootvad päikesepaneelid aitavad alandada kulutusi sooja tarbevee tootmisel ja küttesüsteemi toetamisel minimaalselt 30% ulatuses! Ja juba veebruarist saab sellise paneeli omanik nautida tasuta päikeseenergiat.
Päikesepaneelid soojatootmiseks, nagu juba eelnevalt mainitud, on oluline osa päikeseenergia kasutamise võimalustest. Milleks maksta võrguelektri eest, et saada sooja vett ning mõnusalt hubast toasooja? Kõik see on lahendatav kasutades päevavalgust! Vaakumpaneelid (saadaval nii siledapinnalisi kui ka torudega variante) on erinevatest paneelitüüpidest kõige enam tootlikum andes aastas energiat ca 700 kWh ulatuses kollektori tööpinna ühe ruutmeetri kohta. Klassikaline silepinnaline päikesepaneel on suuteline tootma aastas minimaalselt 500-600 kWh soojusenergiat paneeli ühe ruutmeetri kohta.
NB! Erinevad müüjad kasutavad müügi “edendamiseks” teadlikult võimalikke maksimaalseid näitajaid, mis siintoodutest erinevad! Olge palun ettevaatlikud nt. Hiina torupaneelide ostmisega, oleme nendega kunagi alustanud ja nendega kokku puutunud piisavalt tihedalt, et kinnitada – teile lubatakse oluliselt suuremat efektiivsust ja muidugi soodsat hinda, kuid meie praktiline kogemus 10 aasta vältel on olnud kergelt väljendudes negatiivne. Esimestel 2-3 aastal võib süsteem hästi toimida, edaspidi hakkavad peale kõikvõimalikud! probleemid ja üle 10-15 aasta nad eeldatavalt ei kesta. Siinkohal on paslik märkida, et meie esindatav Thermosolar päikesepaneel saab tehaselt täna kaasa 12 aastase garantii ja paneeli eeldatav 100% -line tööiga on minimaalselt 35 aastat!
Fotogalvaanilise ehk fotoelektrilise efekti (PV) avastajaks aastal 1839 oli prantsuse loodusteadlane Alexandre Edmond Becquerel. Järge ootas 1876a. seleenium-kristall elemendiga tehtud katsetus, kus efekti kasuteguriks saadi vaevu 1%. Aastal 1905 formuleeris Albert Einstein PV efekti olemuse (footoni hüpotees). Tänapäevane silikoon-päikesepaneel kasuteguriga juba 10%, valmistati esmakordselt 1956 a. Esimesed 108 päikesepaneeli lennutati kosmosesse 1958 aastal. Nüüdseks on paneelide kasutegur veelgi tõusnud ja viimase paari aasta jooksul nende hind arvestatavalt alanenud.
Päikesepaneelid ja päikeseelektrijaamad on sellest alates saanud osaks ka meie igapäeva elus. Valdkonna spekter algab pisikestest taskukalkulaatoritest, kelladest ja lõpeb võimsate elektrijaamadega, kus väljundvõimsusi mõõdetakse megavattides.
Suurendamaks PV paneelide võimekust, on meilt võimalik tellida päikese järgimisseadet, mis liigutab moodulit vastavalt päikese liikumisele. Selline lisaseade suurendab paneeli tootlikust kuni 60%!